Infrasauna a saunování

Proč se pravidelně saunovat?

Dnešní společnost vlivem špatného životního prostředí, zhoršené kvality potravin,každodenního shonu a stresu, trpí spoustou tzv. civilizačních chorob. Běžné jsou alergie, dýchací problémy, astma, migrény, různé ekzémy, cévní onemocnění, a pomalu nenajdete člověka, který by neměl problém s páteří. Co je nejhorší – tyto problémy má stále více mladých lidí, a dokonce i dětí. Významným pomocníkem při předcházení těchto problémů je saunování. Saunovat se lze v klasické finské sauně či infrasauně. Pokud se budeme držet informací uveřejněných v různých odborných publikacích, pak bychom mohli konstatovat, že infrasauna je pro lidský organismus daleko efektivnější a ohleduplnější.

Infrasauna umožňuje saunování kardiakům, astmatikům, alergikům, vhodná je i pro  ty, kteří těžce snáší vysoké teploty klasických finských saun. Pravidelné saunování 1–2x týdně přináší kvalitní celkovou regeneraci těla - odolnost vůči infekcím, ústup onemocnění dýchacích cest, alergií, normalizace krevního tlaku, rehabilitační účinky apod. Saunování v infrasauně lze realizovat kdykoli během dne, infrateplo působí podpůrně na lidský organismus, dodává mu energii a vitalitu. Člověk se necítí unavený jako po saunování v klasické sauně.

 

Proč se saunovat v infrasauně?

Infrasauna je produkt, jehož efektivita a povzbuzující účinky na lidský organismus byly otestovány již na olympijských hrách v Atlantě roku 1996. V současné době si díky blahodárným účinkům získává stále více a více příznivců. Poskytuje svým uživatelům radost ze saunování při relativně nízké teplotě. O nic však nebudete ochuzeni – s infračerveným teplem se dokonale uvolníte, vypotíte a zrehabilitujete celé tělo. Infrasauna je zároveň ideálním řešením pro ty z nás, kterým je klasická sauna ze zdravotních důvodů zapovězena. V infrasauně jsou instalovány značkové infrazářiče s odborným posudkem Ministerstva zdravotnictví a schválením Státního zdravotního ústavu.

 

Zdravotní hledisko -  sauna versus infrasauna

  •  infrasauna je lépe snášena, saunování se provádí při teplotě do 65 °C 
  • infrasauna způsobuje vyšší potivost, což je dáno charakterem tepla - infrateplo je pro lidské tělo přirozené, je automaticky vstřebáváno tkáněmi do hloubky, současně vytváří velice kvalitní rehabilitační a léčebný efekt pro cévní a pohybový aparát
  •  infrasauna se používá též jako podpůrný prostředek pro astmatiky, kardiaky, alergiky a při poruše pohybového systému - saunování v klasické sauně je pro tato onemocnění nežádoucí nebo je přímo kontraindikací, proto je saunování v klasické sauně určeno pro zdravé jedince

 

Pro koho je infrasauna určená?

Infrasauna umožňuje saunování prakticky všem včetně kardiaků, astmatiků a alergiků. Vhodná je rovněž i  pro ty, kteří těžce snáší vysoké teploty klasických finských saun. Pravidelné saunování 1–2 x týdně přináší kvalitní celkovou regeneraci těla - odolnost vůči infekcím, ústup onemocnění dýchacích cest, alergií, normalizace krevního tlaku, rehabilitační účinky apod. Saunování v infrasauně lze realizovat kdykoli během dne, infrateplo působí podpůrně na lidský organismus, dodává mu energii a vitalitu. Člověk se necítí unavený jako po saunování v klasické sauně. Přesto se bezprostředně po saunování nedoporučuje zvýšená fyzická námaha. Výjimku tvoří fyzická námaha po speciálním programu saunování, který je určen přímo sportovcům či rekonvalescentům.

 

Intenzivní potící kúra:

·        aplikace 1 x až 2 x týdně

·        jedna saunovací kúra v infrakabině trvá cca 30 - 40 min

·        přímo při saunování je vhodné doplňovat do těla tekutiny (nejlépe neperlivou vodu) - voda zkvalitňuje celkové působení infračerveného tepelného systému a urychluje látkovou výměnu

·        při saunování je vhodnější sedět, neboť infračervené záření je vysíláno horizontálně a nejlepší účinky se dostavují, když je tělo rovnoměrně prohříváno všemi infračervenými zářiči

·        při saunování použijte 3 ručníky - na sezení, pod nohy a na stírání potu z těla

·        v sauně je doporučeno potící kúru absolvovat v bavlněném oblečení (dlouhý rukáv, dlouhé kalhoty)

·        bezprostředně po saunování se nedoporučuje sprchovat

 

Infrasauna očima lékařů

V posledním čtvrtstoletí prováděli čínští a japonští výzkumníci rozsáhlá bádání, která se týkala právě terapie infračerveným zářením. V Japonsku dokonce vznikla Infračervená společnost, kterou tvoří týmy lékařů a fyzioterapeutů, kteří provádějí v oblasti infračerveného záření hlubší výzkum a jednoznačně pozitivní vliv těchto paprsků na lidský organismus potvrzují. Největší rozvoj po stránce ekonomické zaznamenaly infračervené lampy s vlnovou délkou o rozsahu 2-25 µm (mikrometrů), které se objevily na trhu především v Evropě, Austrálii a na Východě. Bylo prodáno přibližně 700 tisíc infračervených tepelných systémů (ITS=sauna) pro zdravou regeneraci těla. Němečtí terapeuti se nezávisle na tom zaměřili na metodu kompletní léčby lidského organismu infračerveným zářením.

Terapeutické účinky tepla v infrasauně

1. Zvyšuje roztažnost kolagenových tkání

·        Jestliže zahřejeme lidskou tkáň na teplotu 45 °C a posléze protáhneme, vystavíme ji neelastickému residuálnímu prodloužení o 0,5-0,9 %, které trvá i po ukončení protahování. K tomuto jevu však nedochází za klasické tělesné teploty; přitom 20 protahovacích sezení může vést k prodloužení délky tkáně až o 18%.

·        Tento efekt je velmi důležitý právě při práci s klouby, s vazy, šlachami, fasciemi (anat. blána obepínající svaly) a synoviálními (obklopujícími) tkáněmi, které byly jakýmkoli způsobem poškozeny - důležité je zde prohřátí tkáně, jelikož celý proces protahování je při teplotě 45 °C pro protahovanou tkáň mnohem méně namáhavý než podobné protahování při klasické teplotě.

·        Výše citované experimenty jasně ukazují, že aplikace infračerveného záření společně s protahováním či pohybovým cvičením zajišťuje daleko větší residuální prodloužení tkáně, než by tomu bylo za klasické tělesné teploty. Toto bezpečné protahování je velmi důležité pro profesionální sportovce, jelikož minimalizuje dobu jejich rekonvalescence po úrazech na minimum.

 

2. Snižuje tuhost kloubů

·        Lékařské výzkumy ukazují snížení tuhosti kloubů při prohřátí tkáně na 45 °C až o 20 %, týká se to především revmatoidních kloubů prstů.

 

3. Snižuje svalový spasmus

·        Používáním infračerveného tepla dochází ke snižování svalového spasmu, pokud vznikl na základě kosterního, kloubního či neuropatologického poškození. Tohoto účinku je zřejmě dosaženo působením na primární i sekundární přenášející nervy a na Golgiho tělíska ze strany míšních buněk. Výsledky obou těchto mechanismů nám ukazují, že jejich maximální výkon je možný právě v rozmezí terapeutické teploty, které lze dosáhnout infračerveným zářením.

 

4. Snižuje bolesti

·        Výzkumy dokazují, že teplo snižuje senzitivní práh bolesti přímo na volných nervových zakončeních nebo na periferních nervech. Jedna dentální studie uvádí příklady opakované aplikace tepla, která nakonec vedla až k celkové ztrátě nervové odpovědi na bolest způsobenou zubní dření. Je to zřejmě způsobeno tím, že teplo může vést ke zvýšení produkce endorfinů a k uzavření tzv. Melzack a Wall spinálních vrátek - je známo, že oba tyto efekty zmírňují bolest.

5. Zvyšuje průtok krve

·        Zahřívání jednotlivých částí těla má za následek reflexně modulovanou vasodilataci (rozšíření cév) ve vzdálených partiích, přesto ale nedochází ke změně centrální teploty těla. Zahříváme-li svaly, zvýší se průtok krve tak, jak jsme tomu zvyklí při cvičení.

·        Zvýšení teploty způsobuje i zvýšení průtoku krve a dilataci (rozšíření) přímo v kapilárách, arteriolách a venulách, dochází k tomu zřejmě působením přímo na jejich hladkou svalovinu.

 

6. Rozkládá zánětlivá ložiska, edémy a výpotky

·        Zvýšené periferní prokrvení způsobuje transport nutný ke snižování edémů, což pomáhá zastavit záněty, snižuje bolest a urychluje hojení.

 

Účinky ITS na imunitní systém člověka

MUDr. Paro uvádí, že zvýšení tělesné teploty vede u člověka k usmrcení bakterií a virů nebo alespoň, u některých druhů, k zástavě jejich reprodukčního cyklu. Jestliže je organismus infikován, začnou se množit leukocyty, které mají za úkol infekci zlikvidovat. Stejného efektu můžeme dosáhnout i v infrakabině díky možným rozsahům infračerveného záření. V rámci prevence se doporučuje pobývat v kabině nejprve krátký časový interval při nižší teplotě, pak postupně interval prodlužovat a teplotu zvyšovat. Pokusy z univerzity v Michiganu prokazují stimulaci imunitního systému a likvidaci infekce.Především v počátečním stadiu onemocnění, kdy se choroba ještě plně nerozvinula, se doporučuje včasné prohřívání a tím likvidace infekce tepelným efektem. Jsou-li již choroby plně rozvinuty, prohřívání se nedoporučuje, hrozí riziko zásahu do termoregulačních tělesných mechanismů.

 

ITS a spalování kalorií a kontrola nadváhy

Na produkci 1 g potu spotřebujeme 0,57 kcal."Středně trénovaný člověk může v sauně vypotit 500 g potu, čímž spotřebuje 300 kcal, zhruba jako při běhu na 3,5-5 km. Teplem trénovaný člověk může lehce vypotit 600-800 kcal bez jakýchkoli nežádoucích účinků. Zatímco pokles váhy způsobený ztrátou vody můžeme lehce dohnat pitným režimem, spálené kcal už do organismu dodány nebudou. Protože ITS zvyšuje produkci potu 2-3 x oproti tradiční sauně, myšlenka na zvýšené spalování nadbytečných kcal je velmi zajímavá a lákavá."

Ztráta kalorií u osoby vážící kolem 75 kg při sportovní zátěži v délce 30 min:

Maratón 393

Plavání – kraul 300

Jogging 300

Tenis - rychlá hra 265

Infrasauna – 300 kcal!

 

Infračervené záření a vylučování toxických látek z těla

Dlouhodobým výzkumem bylo prokázáno, že složení potu v infrakabině z velké části tvoří tukové buňky a cholesterol, v tucích rozpustné jedy, těžké kovy, kyseliny..V klasické finské sauně odchází z těla 95 % vody. Sauny a parní lázně byly po staletí používány k detoxikaci organismu. Tradičně se používaly pro zlepšení mentálního zdraví, snížení bolesti a pro zvýšení dlouhověkosti. V posledních letech byla intenzivně studována terapie hypertermií (pocením) a několik výzkumů je popsáno ve vědecké literatuře. Během těchto výzkumů bylo zjištěno, že sauny velmi snižují obsah toxických látek v těle.Při správně provozované hypertermní terapii dochází k obrovskému vylučování těžkých toxických kovů, včetně rtuti, pesticidů a dalších. Teplo způsobuje vylučování toxinů z buněk. Toxické molekuly se pak přechodně uschovají do lymfy. Protože pot je produkován z lymfy, toxiny se touto cestou dostanou z těla ven. Pro tento způsob vylučování toxinů nejsou důležitá játra a ledviny. Z tohoto důvodu dochází k ulehčení jejich funkce a toxiny jsou schopny opustit tělo i při poruše jejich funkce. Toto může být pomoc pro chronicky nemocné pacienty, kteří jsou už tak pod velkým toxickým stresem.

 

ITS - výsledky výzkumů

Čínské studie potvrzují až 90 % zvýšení úspěchu léčby, pokud při ní bylo použito infračervené záření.Léčba se týkala těchto nemocí:

 

·        poranění měkkých tkání

·        bolest kyčlí a stehenních svalů, bolesti zad

·        bolestivá menstruace

·        infekční ekzémy, neurodermatitida  

·         pooperační infekce   

·        obrna lícního nervu

Japonští výzkumníci, jak je dokladováno v knize Infrared Therapy, uveřejnili následující výsledky:

·        u popálenin snižuje bolest, zkracuje dobu hojení, zanechává menší jizvy  pravidelné užívání snižuje vysoký krevní tlak, zvyšuje nízký krevní tlak

·        u poškození mozku urychluje rekonvalescenci tkáně po mozkových kontuzích

·        u mozkového krvácení urychluje a zlepšuje rekonvalescenci

·        zlepšuje krátkodobou paměť  

·        urychluje hojení poškozených měkkých tkání

·        výrazně snižuje bolest při chronické i akutní artritidě

·        výrazně snižuje bolest při revmatoidní artritidě

·        v období menopauzy snižuje nervozitu, mrazení, deprese, točení hlavy a "zvedání" žaludku

·        snižuje hmotnost - jednak pocením spotřebovává energii nutnou pro vytvoření potu, jednak přímým vylučováním tuku

 

Dr. Masao Nakumura z O And P Medical Clinic v Japonsku oznámil velkou úspěšnost infračervené léčby u těchto nemocí:

 

·        menopauza

·        artritida

·        zmrzlé rameno

·         revmatismus

·        akné

·        onemocnění uší

Infračervené záření pozitivně ovlivňuje i choroby nosu, uší a krku:

·        krvácení z nosu

·        bolesti v krku

·        rýma

·        chronické záněty středního ucha

 

Infračervená terapie je velmi vhodná též při onemocnění kůže:

·        ucpané póry a tvrdá kůže

·        jizvy a bolest z popálenin a ran

·        napětí kůže a kopřivka

·         akné, ekzémy a psoriáza

·        spálení od slunce a keloidy  

ITS a krása

Infračervené záření má dozajista vliv i na "krásu" člověka:

·        zlepšuje prokrvení kůže, což je podmínku pro její vzhled

·        čistí kůži do hloubky, odstraňuje z ní nečistoty a odumřelé kožní buňky, čímž ji zanechává měkkou a hebkou

·        zlepšuje elasticitu a napětí kůže  

·         prohřívá tkáň do hloubky, tím pomáhá k odstranění celulitidy

·        používání infračervené kabiny urychluje jakýkoli program proti celulitidě

ITS a stres

Příjemné prostředí, klid a pohoda v infračervené kabině pomáhá odstraňovat stres. Infrakabina představuje novou generaci saun, jelikož pracuje na zcela odlišném principu než klasické finské sauny. Mezi těmi, kdo měli možnost vyzkoušet vynikající vlastnosti tohoto produktu, byli sportovci na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996.

Kontraindikace

Kdy a komu není saunování v infrasauně (ITS) doporučováno?

·        pokud jste nemocní, konzultujte použití infrakabiny se svým lékařem

·        pokud užíváte nějaké léky, konzultujte s lékařem možnou reakci léku na infračervené záření

·        nedoporučuje se zvyšování teploty tělového jádra u lidí s léčbou adrenalinem, systémovým lupus erytematosus nebo se sklerózou multiplex

·         teplo se nemá používat 48 hod. po akutním poškození kloubního pouzdra nebo do té doby, než dojde k redukci teploty a otoku kloubu; pokud jsou otoky kloubů chronického charakteru, léčba jakýmkoli zvyšováním teploty nemusí reagovat právě nejlépe

·        intenzivní prohřátí je striktně kontraindikováno při infekcích jakéhokoli charakteru a v kterémkoli místě našeho organismu

·         používání infrakabiny není vhodné pro těhotné ženy

·        kovový materiál, umělé klouby, kosti a jakékoli jiné chirurgické implantáty obecně odrážejí infračervené paprsky, proto nejsou tímto systémem zahřívány; nicméně je doporučena konzultace s lékařem před začátkem používání ITS; samozřejmě, pokud by se vyskytly bolesti kdekoli blízko implantátu, okamžitě saunování přerušte

·         zahřívání bederní oblasti u žen v menstruačním cyklu může dočasně zvýšit jejich krvácení; pokud si je žena tohoto efektu vědoma, může tuto dobu bez vysazení sauny přečkat anebo po tento čas cyklu kabinu vynechat

·        člověk s hemofilií nebo jinou predispozicí ke krvácivosti nesmí používat ITS, respektive jakékoli jiné tepelné procedury zvyšující vasodilataci cévního systému

·         lidé používáním ITS nepociťují bolest, a pokud ano, je používání nevhodné

·         nepokoušejte se o osobní léčbu jakéhokoli onemocnění pomocí ITS bez konzultace s lékařem 


Kontakt

Infrakabina Jičín

Tylova 272
Jičín
506 01


605 058 589